רוצים להיות בריאים? כדאי שתשנו טוב בלילה

 

איכות שינה ירודה היא כנראה סיפור חייה של המאה ה- 21 בעיקר בימים אלו, שחוץ מהמרוץ שבו נמצאים רובינו- שעות עבודה רבות, טיפול בילדים וכו', התקדמות הטכנולוגיה לא מאפשרת לנו להתנתק ופשוט ללכת לישון. אם זה צפצוף הוואטסאפ שיעיר אתכם או מייל לפני השינה או סתם התעדכנות טרום שינה בפיד הפייסבוק את האינסטגרם.

 מעבר לתחושת העייפות וחוסר האנרגיה שאולי הרבה מאתנו חשים כאשר אנחנו לא ישנים טוב או מספיק בלילה, שינה גרועה  גם מעלה את הסיכון למספר מחלות כרוניות כמו סוכרת, שבץ, בעיות לב וכלי דם. ואם זה לא מספיק, מחקר אמריקאי חדש מוסיף עכשיו לרשימה השחורה הזו גם את מחלת האלצהיימר.

מחלת האלצהיימר משבשת את תפקודי המוח כמו זיכרון, דיבור, חשיבה קוגניטיבית ויכולת לבצע  פעילות יום יומית רגילה. ככל שהמחלה מתקדמת יותר חולים באלצהיימר ישנים יותר ביום ומתעוררים לעיתים קרובות במהלך הלילה.

מה הקשר בין השניים? הפרעות בשינה קשורות לרמות גבוהות של חלבון הנקרא עמילואיד בטא מסיס, זהו חלבון הגורם להרס תאים במוח ומאט את קצב המידע אותו הוא יכול לעבד. כלומר שינה גרועה עשויה לתרום להצטברות של חלבונים הקשורים לאלצהיימר במוח. אפילו לילה אחד של שינה גרועה מספיק כדי להעלות את רמות העמילואיד ביתא.

החדשות הטובות הן כי במחקרים שנעשו על עכברים התגלה כי אלו שישנו היטב הצליחו להפחית את כמות העמילואיד, כלומר שינה איכותית אפשרה לחלבון להיסחף מתוך המוח.

עוד אומרים המדענים  כי שינה עמוקה, כזו  שמתעוררים ממנה עם ריר על הכרית, היא חיונית. זה הזמן שבו הגוף שלכם עושה הרבה עבודות של תיקון ושיקום, אחת מהן למשל היא ניקוי יסודי של המוח מרעלנים שיכולים לגרום לאלצהיימר. אז אתם מקיצים משינה עמוקה מאוד ברמה כזו שאתם מבולבלים לכמה שניות ולא זוכרים איפה אתם ומה השעה , תהיו שמחים לדעת שהמוח שלכם עבד שעות נוספות על תהליכים חשובים לבריאות שלכם.

כמובן שאין צורך להיכנס לפאניקה, לא כל האנשים שישנים גרוע יפתחו את המחלה, אבל עבור אלה הנמצאים בסיכון, זוהי תזכורת חשובה ששינה מספיקה ואיכותית ראויה לתשומת לב כאמצעי מניעה.

אז עם המידע הזה איך בכל זאת ישנים טוב בלילה? קבלו כמה המלצות:

הימנעו מגורמים מעוררים למיניהם  כמו שתייה ואכילת משקאות ומזון המכילים קפאין וסוכרים, ארוחות כבדות או עשיית כושר- פעילות בריאה ומבורכת אך מעוררת.

לא בכוח- לא הצלחתם להירדם במשך עשרים דק' כבר, צאו מהמיטה, תקראו ספר או צפו בטלוויזיה עד שתרגישו עייפים מספיק, אל תלחמו ותכריחו את הגוף לישון כי זה מה שהחלטתם, הגוף הוא זה שיחליט.

דאגו לסביבת שינה טובה: הרחיקו מסיחים מחדר השינה כמו מחשבים או טלפונים או לפחות השתיקו אותם. כבו אורות, אור מקשה על הירדמות מבחינה ביולוגית, גם אם מאוד נרצה אנחנו לא באמת חיות לילה, שמרו על טמפ' אידיאלית לא חמה או קרה מידי.

נסו לשמור על שעות שינה קבועות ככל שניתן, גם בסופי שבוע. שינויים מרובים מפריעים לשעון הביולוגי שלכם להיות מאוזן.

השקיעו במזרן טוב ונוח-מזרן צריך להיות נוח ולתמוך בכל חלקי הגוף שלכם. אם אתם מרגישים כאבים בלילה או קמים עם כאבי גב, שכמות או צוואר בבוקר כנראה שהמזרן שלכם כבר עשה את שלו (או לא עשה בכלל)

אם אתם סובלים מכאבים  סביר מאוד להניח שתרגישו אותם יותר בלילה כאשר הגוף נמצא במנוחה. מזרן טוב יקל על תחושת הכאב ולא יעצים אותה, ובנוסף חשוב שהמזרן שלכם יאפשר לשני הצדדים לנוע בחופשיות וששנתכם לא תופרע או תושפע מתזוזות בני זוגכם.

 אז נכון, לא פשוט ליישם אבל התחילו בשיפור הדרגתי של כמה מההרגלים שלכם וההרגשה הטובה כבר תשכנע  אתכם להתמיד, לקבלת 60 לילות ניסיון למזרן איכותי שיגיע אליכם הביתה הקליקו כאן לרכישה

לילה טוב ובריא שיהיה